Obec Dolga Vas sa nachádza v Slovinsku na hraniciach s Maďarskom a v tesnej blízkosti hraníc Chorvátskom. Je súčasťou municipality s nadradenou pôsobnosťou Lendava. Z tohto územnosprávneho usporiadania vyplývajú aj jej úlohy v rámci správy svojho územia.
Pre obec je charakteristické, že je národnostne zmiešaná. Žije v nej početná maďarská a chorvátska národnostná menšina, čo sa prejavuje aj v obohacovaní kultúrneho života v obci o zvyky týchto menšinových kultúr. V minulosti tu žila aj početná nemecká a židovská menšina.
Obec má vytvorené partnerstvo s obcou Imeľ. Ako jednotka územnej samosprávy Dolga Vas nemá samosprávne kompetencie. Napriek tomu má od nadradenej samosprávy kompetenciu starostlivosti o územie obce.
Dolga Vas bola v minulosti samostatnou obcou. Osídlená bola už v neolite, v rímskych časoch tu existoval tábor, resp. vojenské opevnenie. V neskorších dobách územie obce neustále menilo majiteľa. Najskôr patrila do Uhorského kráľovstva, neskôr pod Tureckú nadvládu. Po 1. svetovej vojne pod Srbsko-chorvátsko-slovinské kráľovstvo. Po konci 2. svetovej vojny zasa pod Juhosláviu. Od roku 1991 patrí pod Slovinsko.
web: www.lendava.si
Obec Imeľ sa nachádza na južnom Slovensku v okrese Komárno. Z geografického hľadiska leží na Podunajskej nížine medzi riekami Nitra a Žitava, 10 km južne od Nových Zámkov a 20 km severne od Komárna.
História obce je spojená so všetkými veľkými udalosťami histórie Európy. Obec bola založená približne v 10. storočí, pričom prvá písomná zmienka je z roku 1312. Obec bola súčasťou Uhorského kráľovstva, neskôr bola pod nadvládou Turkov. Po osamostatnení sa Československa sa zaradila do lokálnej samosprávy. Avšak už v roku 1938 pripadla na 7 rokov Maďarsku. Od ukončenia 2. svetovej vojny obec zaznamenala postupný rozmach.
V súčasnosti predstavuje miestnu autoritu a je súčasťou verejnej správy. Je známa bohatým spoločenským životom, nakoľko v nej sídli viacero organizácií tretieho sektora. Tieto v spolupráci s obcou organizujú podujatia miestneho aj regionálneho charakteru.
Obec má vytvorené partnerstvo s tromi obcami v Maďarsku a jednou v Česku, s ktorými podpísala partnerské zmluvy v roku 2011. V súčasnosti sa partnerstvo rozšírilo o obce zo Slovinka a Rumunska. Partnerstvá pre obec znamenajú posilnenie jej medzinárodného postavenia, ako aj spoločenského života svojich obyvateľov.
web: www.obecimel.sk
Mesto Beled leží v Maďarsku v župe Győr-Moson-Sopron. Prvá písomná zmienka o Belede pochádza z roku 1230. V priebehu storočí mesto patrilo významným šľachtickým rodom a bolo aj súčasťou Turkami okupovaného územia.
Súčasný Beled sa začal formovať po 2. svetovej vojne. Ako miestna samospráva má kompetencie vyplývajúce zo zákonov. Jej hlavnou úlohou je správa územia, miestny rozvoj a poskytovanie služieb pre svoje obyvateľstvo.
Úlohy spojené s obyvateľstvom sú okrem iného spojené aj s organizáciou rôznych podujatí. Jedná sa o kultúrno-spoločenské a športové podujatia, ktorých súčasťou bývajú aj zástupcovia partnerskej obce Imeľ, prípadne mimovládnych organizácií pochádzajúcich z tejto obce (futbalový klub, hasičský zbor a pod.).
Dlhoročné partnerstvo s obcou Imeľ sa v roku 2011 pretavilo do podpisu partnerskej zmluvy. Obec je známa svojou históriou a tradíciou v oblasti vinárstva.
web: www.beled.hu
Obec Héreg sa nachádza v severnom Maďarsku neďaleko hraníc so Slovenskom. Územie obce bolo osídlené už od rímskych čias, čo dokazujú početné nálezy mincí z čias panovania cisára Nera. Obec bola od začiatku poľnohospodársky zameraná, pričom prím hralo vždy vinohradníctvo.
V priebehu histórie sa zaznamenalo množstvo dôkazov o jej existencii v rámci dejinných udalostí. Bola napr. obľúbeným miestom poľovačiek kráľa Mateja Korvína. Dlhé roky bola pod tureckou nadvládou. A v dávnej minulosti sa pri obci nachádzal kláštor dominikánov, ktorý však už nie sú žiadne stopy.
Obec je známa bohatým kultúrno-spoločenským životom, čo dokazujú viaceré podujatia. V obci pôsobia viaceré regionálne známe hudobné skupiny, klub chovateľov koní, poľovnícke združenie a ďalšie neziskové organizácie. Pravidelne sa organizujú konské súťaže, hudobné koncerty, obecné slávnosti, športové súťaže. Tieto organizuje obec spolu s neziskovými organizáciami.
Okrem toho existujú bohaté viacročné kontakty medzi neziskovými organizáciami a obyvateľmi Héregu s partnerskou obcou Imeľ. Partnerstvo je oficiálne uzatvorené od roku 2011. Okrem spoločenského života obec ako súčasť miestnej samosprávy zabezpečuje pre obyvateľov dostupnú a kvalitnú technickú a sociálnu infraštruktúru a služby.
web: www.hereg.hu
Obec Nemesszalók sa nachádza v západnom Maďarsku, v širšom okruhu turistickej oblasti okolo jazera Balaton. Z geografického hľadiska obec leží na rozhraní Podunajskej nížiny a miernej pahorkatiny medzi oblasťami Bakony a Kisalföld.
História obce bola spojená so Slovanmi, ktorí sa neskôr asimilovali s novým obyvateľstvom maďarského pôvodu. Rozvoj a rozmach obce je spojený s rodom Slavkovcov, ktorí odtiaľto kontrolovali rozsiahle rodinné majetky vo Veszprémskej župe.
Novodobá história obce je spojená so samosprávnymi funkciami. Ako miestna autorita má za úlohu okrem miestneho rozvoja aj starostlivosť o svojich obyvateľov. Z tohto dôvodu sa preto okrem poskytovania základných služieb zameriava aj na kultúru a kultúrne vyžitie svojich obyvateľov.
Pravidelne organizuje podujatia tematického charakteru (plesy, divadelné vystúpenia, oslavy obecných dní), ktorých sa zúčastňujú aj predstavitelia partnerskej obce. Zároveň vytvára priestory pre ich organizáciu (kultúrny dom, klub mladých, knižnica). V obci sídli viacero organizácií, ktoré sú obci v tejto činnosti nápomocné. Ich činnosť je dôležitá a dotvára kultúrno-spoločenský charakter obce.
web: www.nemesszalok.hu
Obec Căpleni (maďarsky Kalplony) sa nachádza v Rumunsku prihraničnej oblasti s Maďarskom. Tá je známa veľkými močiarmi Ecsed, ktoré v minulosti poskytovali obyvateľom nielen obživu, ale aj úkryt.
Najmä v časoch tureckých vojen, kedy obec bola pod nadvládou Turkov. Po Rákocziho povstaní a podpísaní Szatmárskeho mieru (necelých 40 km od Căpleni) sa tu usídlili prisťahovalci z Nemecka. Tí sa však postupne asimilovali s maďarským obyvateľstvom, ktoré tvorí od začiatku 20. storočia až dodnes väčšinu obyvateľov.
Obec sa nachádza v regióne, kde v súčasnosti je väčšinové obyvateľstvo maďarského pôvodu. Obec má preto veľmi zmiešanú štruktúru obyvateľstva. 92% obyvateľov sa hlási k maďarskej národnosti, 5% k nemeckej a zvyšok tvoria obyvatelia rumunskej národnosti. Táto skutočnosť veľmi ovplyvňuje charakter obce, z hľadiska kultúry, zvykov a tradícií, nakoľko každá národnostná skupina si zachováva tie svoje. Obec má vytvorené 4 partnerstvá v Maďarsku a jedno novšieho charakteru s obcou Imeľ.
web: www.capleni.ro
Obec Pstruží (nemecky Pstruschi) sa nachádza v okrese Frýdek-Místek v Moravskosliezskom kraji v Českej republike. Z geografického hľadiska sa obec nachádza na východnom svahu vrchu Ondřejník. Na jeho vrchole pramení celkom päť potokov, ktoré obcou pretekajú a vlievajú sa do rieky Ostravica.
Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1581. Názov obce je odvodený od pstruhov, ktorí obývali miestne potoky. Obec bola vždy chudobnou horskou obcou, čo sa prejavilo aj na neexistencii žiadnej významnej historickej stavby, avšak aj na zachovanej krásnej prírode.
Súčasná obec sa radí medzi malé samosprávne jednotky do 1000 obyvateľov. Okrem povinností daných zákonmi, ako miestna samospráva dbá aj o vyžitie svojho potenciálu pre dobro obyvateľov.
Okrem prírodných turistických zvláštností je obec charakteristická tým, že organizuje pravidelne počas roku viacero spoločenských akcií pre dôchodcov. Okrem toho sa sústreďuje na rozvoj infraštruktúry, ktorou sa snaží pritiahnuť do obce mladých ľudí. Z hľadiska partnerskej spolupráce sa partnerom obce Imeľ stala v roku 2011.
web: www.pstruzi.cz
Projekt „We Connect for Europe“ bol realizovaný za účelom zblíženia piatich národov zastúpených partnerskými obcami. Jeho tematika bola venovaná aktívnemu Európskemu občianstvu, štyrom slobodám voľného trhu EÚ a ich prínosu pre občanov nových členských štátov.
Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Európskej komisie.